Rüyada Yol Görmek


Rüyada yol, cadde, sokak vb görmek hak yol, ve o yolda yürümek de hidayet, adil idareci, iyi ve hayırlı iş olarak yorumlanır. Büyük ve genel bir cadde selamet ve hidayete, eğri büğrü bozuk yollar ise sıkıntıya ve küfre delalettir.
Bir rüyada yolda yürüdüğünü görmek, tevbeye nail olarak hidayete ve doğru yola erişmeye, yolda düşe kalka yürüdüğünü görmekse hidayete davet edilmesine rağmen aksattığına delalettir.

İmam Nablusi (r.a) buyurmuştur ki: Rüyada yolun dışına çıktığını gören yolunu sapıtır, yolda eşkiyanın karşısına çıkıp malını aldığını gören kimse bir dostundan zarar görür. Taşlı, bozuk bir yolun çalışma yapılıp açıldığını görmek o bölgenin adaletinin artmasına tabir edilir.

Güzel bir yolda olduğunu gören, hidayete, dünya ve ahirette mutluluğa erişir. Asi ise tövbe eder, İslam’ a döner. Muhtelif yollar görenin işleri biraz karmaşaya döner.
Denizde yol bulup gittiğini gören sıkıntıdan kurtulur.

Diğer islami rüya yorumları alimlerine göre: Rüyada yol, bir meslekte ustalığa, iyi eserler bırakmaya delalettir. Bazen ise yol dine işarettir, yolun durumu ise kişinin dindeki durumudur denilmiştir.