Rüyada Meyve Görmek


 • Rüyada görülen meyve rüyası, meyvelerin duru­muna ve görenin durumuna göre yorum kazanır. Her meyvenin kendi harf sırasında yorumlan yapılmıştır.
 • Bazı rüya tabircilerinin yorumuna göre, rüyada yaş meyve görmek ve yemek, geçici az bir rızka işa­rettir. Kuru meyveler, devamlı ve çok rızka işarettir, demişlerdir.
 • Yine bazı yorumcular, meyve rüyasını fakir bir kimse görse, zengin olacağına, zengin olan bir kimse görse, zenginliğinin daha da artacağına işarettir, de­mişlerdir.
 • Rüyada görülen tatlı meyveler, mal çokluğuna, elde olan meyveden faydalanmaya işarettir. Ekşi ve ol­mamış meyveler bazı kere bunun tersine yorumlanır.
 • Rüyada tatlı meyve yemek, mal ve murada er­mekle tabir olunur. Meyve toplamak ise, uğraştığınız işin sonunun iyi geleceğine ve başarılı olup emeği­nizden çok fayda ve menfaat göreceğinize, dilek ve muradınıza kavuşacağınıza işaretle tabir olunur.
 • Rüyasında ağaçtan meyvelerin üzerine dökül­düğü görse, rüyayı gören kimse, hayır ve iyilikle isim yapar, iyilikle adı anılır, şeklinde tabir edilir.
 • Rüyada bozuk ve kötü meyve görmek, iyi değil­dir. Bu rüya kedere ve işlerin sonunun bozulacağına işarettir, şeklinde tabir olunur.
 • Yaş meyve devamı olmayan rızka, kurusu sürekli olan rızka Mevsiminde ve olgunlaşmış meyve çabuk hâsıl olacak rızık ve hayra, mevsimi dışında görmek, o meyvenin olgunlaşma mevsiminde meydana gelecek hayır ve berekete, Ne zaman görülürse görülsün meyve rızka, hayır ve iyiliğe,
 • Mevsimi dışında meyve yemek kaçırdığı bir şeyi elde etmeye, güç olanı başarmaya, Türü bilinmeyen meyve, yetiştiği ülkeye ve oradaki işe, Ağaçtan, kendi meyvesi olmayan meyveyi toplamak -mesela armut ağacından elma toplamak- helal olmayan ve kendisini ilgilendirmeyen bir iş yapmaya,
 • Ağacın kökünden meyve toplamak saygın ve hürmet edilmeye değer bir kimseye düşmanlık yapmaya, Ağaçtan çeşitli meyveler toplamak makam ve derecelere, birçok ilmi müştereken öğrenmeye, Oturduğu yerden meyve devşirilmek zahmetsizce meydana gelecek rızka,
 • Kış mevsimi meyveli ağaç görmek ve buna hayret etmek, zengin sandığı bir kimsenin çaresiz olduğunu görerek düş kırıklığına uğramaya; buna rağmen bu ağaçtan meyve toplanmak, o kimseden bir şeye nail olmaya, Dağlarda bulunan sahipsiz ağaçlar ve onların meyveleri, kimsenin minneti olmaksızın Allah Teâlâ’dan gelecek hibe ve ihsana, ilim ve rızka delalet eder.Rüyada meyve ağacı görmek, herkes için iyi bir iş yapacağını, bu sayede servet ve itibarının yükseleceğini gösterir.
 • Meyve yemek özellikle elma yemek pek de iyi bir rüya olarak yorumlanmaz.Rüyada meyve ağacı görmek, hayırlı bir iş yapacağını, bu sayede zenginliğinin ve saygınlığının artacağını işaret eder. Meyve yemek pek de hayırlı bir rüya olarak yorulmaz. Ağaçta olgunlaşmış meyve görmek bolluğun ve bereketin işaretidir. Yeşil ve olgunlaşmamış meyve, ise bazı kararlar alırken sakin olmanız gerektiğine işaret eder. Meyve yemek, mutluluk demektir.
 • Olgunlaşmış meyve görmek bolluğun ve bereketin işaretidir. Henüz olgunlaşmamış meyve, birtakım kararlarda aceleci davranmamanız gerektiğine işaret eder.
 • Mevsiminde görülen meyve, kısmettir.Rüyada meyve görmek, din ve mal ile yorumlanır. Sâri renkli meyveler, ayva, turunç, portakal ve muzdan başkası hastalığa delalet eder. Tatlı meyveler helaldir. Eksi, ham ve yenirken ağzı büzen meyveler haram mala ve hastalığa isarettir. Meyve yorumunda dikkate alınacak hususlardan biri de mevsimdir. Dan dan yal aleyhisselama göre; mevsiminde rüyada görülen meyveler helal mala ve menfaate, diğer vakitlerde görülen meyveler ise hayra ve iyiliğe delalet eden bir tarafı olmadıkları için, noksan mala ve fukaralığa isarettir. Taze ve yas meyve din kuvvetiyle ve mal çokluğa ile tabir edilir. Yaza mahsus bir meyveyi kisin yediğini rüyada görmek hastalığa delildir.
 • Çarsıda tatlı meyvelerin satıldığını görmek, hayir ve menfaate; eksi ve acı meyvelerin satıldığını görmek ise bunun aksi ile tabir edilir.
 • Bir başka rivayete göre de: Rüyada meyve ve yemiş görmek, evlenmeye isarettir. Bazı tabirciler, yas meyveler, geçici rızıktır. Kuru meyveler de devamlı olan çok rızıktır, dediler. Bazı tabirciler, meyveler fakirler için zenginlik, zenginler için çokça maldır, dediler. Rüyada meyvelerin, üzerine döküldüğünü gören kimse, hayir ve iyilikle isim yapar.
 • Rüyada meyvenin tatlısı, rızık ve menfaate ve faydalı ilme isarettir, bir kimsenin eksi meyveyi yemesi, yine rızık ve ilimdir Olgunlaşmamış meyveyi yemek veya ona malik olmak, borca, yabancı erkek ve kadınlara yahut onlardan dilsiz ve sağır olanlarına isarettir örtülü ve kapaklı bir şey içerisinde bulunan meyve güçlükle elde edilen rızka işarettir. Çekirdekli meyve, kendisinde şüphe yahut kefalet bulunan veya zekâtı çıkmamış az bir rızka isarettir.
 • Çekirdeksiz meyve islerin kolaylığına ve kendisine şüphe kalmamis helal rızka isarettir. Mevsiminde ve olgunlaşmış meyve çabuk hâsıl olacak hayra, meyvenin mevsimsiz olması, meyvenin yetişme zamanının uzaklık ve yakinliği nispetinde bir müddet sonra meydana gelecek menfaate isarettir. Mevsimsiz meyve rızıktır. Mevsimsiz meyve yediğini gören, kaçırdığı güzel bir şeye erişmeye, güç şeylerin kolaylaşmasına ve zamanının geçmesinden korktuğu bir şeyi talep etmesine isarettir.
 • Bir yerde toplu olarak görülen meyveler, ülfet ve topluluğa, dağınık meyveler de bunun aksine isarettir. Tanınmayan her meyve yetiştiği memlekete veya oradaki ise isarettir. Meyve, sahibi için, hanımlara, avlata, paraya, mala, ticarete yahut ilme, emlake, amel-i safihaya veya aile ve akrabaya yahut sevince ve hastalıklardan şifaya isarettir. Bazen meyveler, onlardan yapılan şaraba isarettir.
 • Bir kimse ağaçtan kendi meyvesinden başka bir meyve devşirdiğini görse, kendisine helal olmayan bir şey yapar veya kendi üzerine lazım olmayan bir şeyi ister. Ağacın kökünden meyve devşirse, şerefli ve sanlı bir kimseye düşmanlık yapar. Ağaçlardan çeşitli meyve devşirdiğini gören ilimde ve rütbede yüksek bir mevkide bulunan büyük kimselerden ilim tahsil eder. Meyveleri oturduğu yerde toplayan kimsenin eline zahmetsiz rızık geçer. Kıs gününde meyveli ağaç görse ve buna da hayret etse, mal sahibi zannettiği ve çaresiz kalıp muhtaç olduğu bir kimseye isarettir.

 

 • Eger ağacın meyvesinden bir şey toplanmış ise, topladığı kadar o kimseden bir şeye nail olur. Eger bir şey toplanmadıysa, o kimseden günlük rızık eline geçer. Meyveler, mal ve şereftir. Bir kimse yetişebildiği bir ağaçtan meyvesinden başka bir meyve topladığını görse, bir dostuna damat olmaya veya kendisinden çok hayir ve sevinç göreceği bir ortama isarettir, Dağda bulunan sahipsiz yabani meyveler, ilim ve rızka ve hiç kimsenin minneti olmaksızın sırf Allah’tan gelecek hibe ve ihsanlara isarettir.
 • Ağaçta olgunlaşmış meyve görmek bolluğun ve bereketin simgesidir. Yeşil ve olgunlaşmamış meyve, birtakım kararlar alırken acele davranmamanız gerektiğine işaret eder. Meyve yemek, mutluluğun simgesidir.
 • Ağaçta olgunlaşmış meyve görmek bolluğun ve bereketin simgesidir. Yeşil ve olgunlaşmamış meyve, birtakım kararlar alırken acele davranmamanız gerektiğine işaret eder. Meyve yemek, mutluluğun simgesidir.