Rüyada Kurban Kesmek


Dinimizin emirlerine göre kurban edilmesi caiz bir hayvan kestiğini görmek hayır ve nimettir. Eğer rüya sahibi mihnet ve hüzünde ise kurtulur, hasta ise şifa bulur. Eğer fakir ise zenginleşir, korku içerisinde ise güven bulur. Hacca henüz gidememiş ise hacca gider.

Kirmani(r.a) demiştir ki: Kurban etinin ayrılıp halka taksim edildiğini görmek, zengin bir kimsenin vefat ederek para ve servetinin ailesine dağıtılmasına delalet eder.

Cabir Mağrıbi(r.a) demiştir ki: Kurban rüyası iki türlü tabir edilir. Biri müjde, diğeri para ve servetin bereketlenmesidir. Eğer rüya sahibi kadın ve hamile ise salih bir evladı olur. Bir koç kurban ettiğin görmek fidyedir. Rüya sahibinin bu durmda fidye vermesi iyi olur.

İmam Nablusi demiştir ki: Rüyada görülen kurban adağı yerine getirmeye, zorluklardan kurtulmaya, hastalıktan şifaya kavuşmaya, faydalı ve kazançlı işler yapmaya tabir olunur. Bir deve, öküz veya koç kurban ettiğini gören kimse hayırlı bir iş yaparak bol sevap kazanır. Rüyada kurban kestiğini gören kimse esir ise kurtulur, borçlu ise öder, fakir ise geçimi kolaylaşır, korkuda ise güvene erer, sıkıntılı ise huzura ve sevince erişir. Kurbandan bir şey çaldığını gören kimse yalan söyler.