Rüyada Karabasan Görmek


Uykunun en derin anlarında gelen anormal bir uyuşma ve beraberinde görülen sanrılar, bir anda tüm geceyi mahvedebilir.

Bilimsel olarak uyku felci şeklinde tanımlanan bu durum hakkındaki detayları ise aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kişilerin acı dolu bir gece geçirmesine yol açan Karabasan, bazıları için nadiren karşılaşılan bir durum, bazıları için sık sık yaşanan bir uyku problemidir.

Bu uyku problemi için aslında çok fazla yorumlama yapmaya gerek bulunmaz.

Kişinin yorgunluğunun ya da stresinin yoğun olduğu dönemlerde, bastırdığı korkuları su yüzüne çıktığı zamanlarda bu kâbusla karşılaşması olasıdır.

Rüyada Karabasan Görmek Nasıl Yorumlanır?

Rüyada Karabasan görmek, rüyanın REM adı verilen derin uyku döneminde karşılaşılan bir durumdur.

Bu rüya evresinde kişinin görme ve solunum kasları haricindeki tüm hareket kasları geçici şekilde kendini dinlenmeye alıp bir tür felç geçirmesi karşısında Karabasan adı verilen durum yaşanır.

Ancak zihin içerisinde bulunduğu bu durumu algılayamaz ve korkuyla tepki verir, kişi kendisini vücuda hapsolmuş gibi hisseder.

Karabasan görmenin temel açıklaması zihin uyanırken bir yandan fiziğin paralel uyanmayı gerçekleştirememesidir.

Karabasan bir sağlık sorunu olmanın haricinde yanlış yatış pozisyonları, nefes alma güçlüğü, gece saatlerinde yanlış beslenme, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı, çevresel değişiklikler, hava ve iklim değişikliği, stres ve yorgunluk gibi etmenlerden de beslenen geçici bir durumdur.

Değişikliklere uyum sağlama aşamasında olan kişiler için bu durum söz konusu olabileceği gibi yatakta yemek yemek gibi yanlış alışkanlıklar da kâbusları etkilemektedir.

Rüyada Karabasan görülmesinin bir başka nedeni ise kişinin yaşam boyu bilinçaltında biriktirmiş olduğu tüm endişelerin ya da kaygıların uyku esnasında açığa çıkmasıdır.

Kişilerin korkularıyla yüz yüze gelmesi ve onları kaçıp zihinde arka plana atmak yerine çözmesi gerekmektedir. Aksi halde rüyalara yansıyan bu zorluklar daha büyük şekilde karşımıza çıkacaktır.

Kişinin kendisi yüzleşmekten çekindiği konularda bir uzman yardımı alması sağlıklı olacaktır.

Rüyada Karabasan görmek; yorgunlukla da yakından ilişkili bir durumdur. Kişi eğer sıklıkla bu sorunu yaşıyorsa yaşamsal alışkanlıklarını, işlerini tekrar gözden geçirmelidir.

Yine sorununuza çözüm bulamadığınız durumlarda yatağa yatış pozisyonunuzu değerlendirmeniz gerekebilir. Dar bir kanepe, sert bir yer, yatış pozisyonlarınızı kısıtlandıran yerler, göğüs kafesinde ağrı ve üstünüzde bir karanlık gibi sanrılara yol açabilecek nedenlerdir.

Rüyada Karabasan Görmek Ne Anlama Gelir?

Siz de tüm bu nedenleri gözden geçirmenize, oldukça rahat bir yerde ve ruh halinde olmanıza rağmen Karabasan rüyada gelmesi ile gecenizi mahvediyorsa, bunun anlamı o zaman nedir, diye düşünebilirsiniz.

O halde Karabasan gelmesi stres faktörlerini göz ardı etmenizden ileri gelebilir. Yeni bir yaşama ya da çevreye uyum sağlamaya çalışıyor ya da gün içerisinde fark etmeden sizi etkileyen bir olayla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Örneğin üzerinde çok durmasanız da sizi etkileyen bir haber okumuş olabilirsiniz. Bu gibi bilinçsizce aldığımız bilgiler de Karabasan görmemizin nedenlerinden olabilmektedir.

Rüyada Karabasan; bilim insanlarına göre fizyolojik açıklaması olan bir tür uyku bozukluğudur. Dünyanın dört bir yanından pek çok insan Karabasan olarak nitelendirdiği bu figürü aynı şekilde tasvir etmektedir.

Karanlık bir varlığın göğüs kafesi üzerine oturup boğazı sıktığı, kişinin kendini nefes alamadığı ve kıpırdayamayacak şekilde kasılmış hissettiği bu durum karşısında yardım isteyebilmesi mümkün değildir.

Rüyada Karabasan görenlerin ortak olarak yaşadığı bir diğer yaygın şikayet de çığlık atmak için çabalayıp bunu başaramamalarıdır. Bu durumda kişiler kendilerini dehşete düşmüş hisseder ve çığlıklar içerisinde uyanırlar.

Karabasana benzetilen ve kişilerde korkuya yol açan bir diğer durum da kişilerin uyku sırasında kendisini yüksek bir yerden düşüyor gibi hissetmesidir.

Bilim insanları bu durumun bize ağaçlarda yaşayan ilk insanlardan genetik olarak aktarılan bir duygu olduğunu ve korkulmaması gerektiğini söylemektedir.

Bu şekilde düşünüldüğünde Karabasan için yine atalarımızdan gelen genlerden ve dönemin tetikte geçen zamanlarından kalan bir miras olduğu ihtimali doğmaktadır.

Kişilerin yine benzer şekillerde yaşadığı anormal olaylar içerisinde ne dediği belirgin olmayan ve karanlığın içerisinden gelen fısıltılar yer almaktadır.

Sanrı olarak tanımlanabilen bu sesler genelde bilinmeyen bir dilden ve korkutan bir şekilde gelmektedir.

Rüyada Karabasan çökmesi; kişilerde ceza gibi bir algı yaratabilir. Bu algı nedeniyle kişilerde psikolojik olarak ciddi problemlere yol açabilir.

Kişinin özellikle Karabasan’ın kalkmasıyla gelen rahatlama hissiyle birlikte bu hasarı hissetmesi olasıdır. Bu kişilerin uzun vadede sorunlar yaşamamak adına uzman yardım olması önerilir.

Kültürden kültüre Karabasan tanımı değişmekte, İslam kültüründe genelde ‘’üç harfli’’ olarak anılan Cinlerin Karabasan ile bağlantısı olduğuna, yabancı kültürlerde ise aynı varlıklara İblis denilmektedir.

Ancak fizyolojik açıklamaları olan bu durumun Cinler ile ilişkisi olmadığını, bunun bir hurafeden ibaret olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bilimsel açıdan açıklamalarla çözülen olaylar arasında yer alıyor olmasına karşın Karabasan çöken kişilerde beliren morluk ve yaralar kişilerde şüphe ve korkulara neden olabilir.

Ancak bunların kişinin kendini kasmasından ileri gelen ve zona denilen kılcal damar zorlamaları olduğu bilinmelidir.