Rüyada Alim Görmek


Rüyada alim görmek nasıl yorumlanır?

Rüyada bir âlim görülmesi; şeref ve itibarın artacağına ve işlerde başarıdan başarıya koşulacağına yorumlanır. Bir yoruma göre de: Rüyanızda âlim olduğunuzu görmeniz; işlerinizin bozulup ters gideceğine işarettir.

Rüyada alim : İnsanlar içinde övülmeye, fakirliğe , şeref ve izzete yorumlanır. Bir yere bir alimin(bilgin kişinin) geldiğini görmek oraya itibar kazandıracak bir şahsın gelmesine delalet eder.

İbni Kesire göre; rüyada bir cahilin halka ögütler verdigini görmek, halk nazarinda hakarete; bir kimsenin rüyasinda kendisini alim olarak görmesi şerefinin artmasina delalet eder.

Bir alimin, kendisinden, uyanık iken halkın kötü olarak kabul edeceği bir halin meydana geldiğini görmesi, alaya alinmasına; bir alimin kendisini yanına oturtup konustuğunu ve güzel sözler söyledigini görmek, itikatında (inancında) zayıflığa, toplum arasında hakaret göreceğine delalet eder.

Rüyada bir alimin elini öptügünü görmek, ilminden faydalanmaya; alimin kendisine birşey verdiğini görmek, dünya ve ahiretde yükseleceğine, kendini alim ve halkı elini öper şekilde görmek, halkın ondan iyilik ve menfaat görmelerine; alimin ögrencilerine ders vermekle meşgul olduğunu görmek, ilim isteyenlerin çoğalacağına, bir alimden ders görmek, ulemanın ilminden faydalanmaya delalet eder. Bir alimin kendisini öptüğünü gören işinde yükselir.

Caferi Sadik (RA)a göre : rüyada alim görmek dört şekilde tabir edilir : Kadir ve kıymet, halk arasında itibar, makam ve adalet.