Rüyada Ağlamak Görmek


Rüyada ağlamak üzülmek büyük olasılıkla gerçek hayatta karşılaştığınız olumsuz durumların, duygularınız üzerindeki negatif etkisini gösterir. Rüyada ağladığını görmek yaşamınızdaki sizi üzen olaylardan daha ziyade bunların neden olduğu olumsuz duyguların bir serbest bırakılmaya, dışa vurulmaya, onlardan uzaklaşıp duygusal dengeyi yeniden kazanmak için bir şeyler yapmanız gerektiğine yorumlanır ve bunun önce güvenli bir şekilde korkular ve hayal kırıklıklarını unutmak gerektiğine tabir edilir. Sonuç olarak rüyada ağlamak ne anlama gelir sorusunun cevabı üzüntü, korkular ve hayal kırıklıklarını üzerinden atmak için kullanılan bir yöntemdir.

Rüyada ağlamak bazen sevinç ve heyecan bazen de hüzün ve keder olarak yorumlanır. Ama rüya tabircilerinin büyük bir kısmı rüyada ağlamayı tam tersi bir şekilde sevinç ve heyecan olarak yorumlarlar. Rüyada ağladığını gören kişi gerçek hayatta güler.

Rüyada Ağlamak , sakin ve sessizce ise o kişi gamdan kurtulur. Bağırarak ağlamak; o mahalde oturanlar için iyi değildir. Musibet (felaket) habercisidir. Ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını gören, muradına erer. Ağladığını fakat, gözlerinden yaş gelmediğini gören, ümit ettiği şeyde hayal kırıklığına uğrar. Ağladığı sırada gözlerinden yaş yerine kan geldiğini gören, elinden kaçır-dığı fırsat yüzünden pişman olur. Günahlarına tevbe eder.

Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Rüyasında tanıdığı bir insanın vefat etmesinden dolayı feryat ettiğini görenin rüyası, aynen çıkar.

Ebu Saîd el-Vâiz şöyle der: “Bir kimsenin rüyasında, tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan dolayı da ağladığını görmesi; o rüyanın görüldüğü gibi çıkmasına, ölüm yönünden musibete ve üzüntülerin husulü ile tabir olunur. İnsanların vefat eden bir vali için feryat edip ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmeleri; öldüğü görülen valinin insanlara zulüm yapacağına işarettir.

” Kirmanı şöyle der: “Bir kimsenin kendisini rüyasında ağladığını görmesi; o kimsenin çok sevineceğine, eğer ağlama bağırarak ah vah şeklinde ise bir musibete uğrayacağına, ağlamaktan dolayı gözlerinin yaşla dolu olduğunu ve fakat dışarıya çıkmadığını görmesi; helâlinden mal kazanacağına işaret eder. Gözlerinden akan yaşın sıcak olması; keder ve üzüntüye, sıcak olmaması ise üzüntülerin yerini sevincin alacağına delalet eder.

Câfer-i Sâdık şöyle der: “Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.

” İmam-ı Nablusî şöyle der: “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kur’an dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan dolayı ise, rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin alması ile yorumlanır. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç kimseler için yağmur yağmasına işaret eder.”

Yüksek sesle ve üstünü başını yırtarak ağlamak , rüya sahibinin uyanıkken de ağlamasına, Sessizce ağlamak yağmur ve berekete, rahmete ve Allah korkusuna, sevinç ve sürura delalet eder.

Rüyada Kendinin Ağladığını Görmek

Bir kimse rüyasında ağladığını görürse bu rüya gören kişinin hayatındaki tüm olumsuzlukların gideceğine, artık huzura kavuşacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişi artık kötü şeyler yaşamayacaktır.

Rüyada Çocuğunun Ağladığını Görmek

Çocuğu olan bir kişi rüyasında çocuğunun ağladığını görürse bu rüya gören kişinin çocuğundan hayırlı ve güzel bir haber alacağına işaret eder. Çocuğu annesini ya da babasını artık rüyayı gören hangisi ise ona çok sevineceği bir haber verir.

Rüyada Annenin Ağladığını Görmek

Bir kimse rüyasında annesinin ağladığını görürse bu rüya gören kişinin annesinin bir takım sorunlar yaşadığına ve çocuğundan bu sıkıntılarını sakladığına ayrıca yakın zamanda annesinin bu sıkıntılarının geçeceğine işaret eder.

Rüyada Babanın Ağladığını Görmek

Bir kimse rüyasında babasının ağladığını görürse bu rüya gören kişinin yakında iş değişikliği yapacağına ve bu iş değişikliğini yaparken babasının onayını alır onun istemediği bir işte çalışmazsa onun için daha hayırlı olacağına işaret eder.

Rüyada Yüksek Sesle Ağladığını Görmek

Bir kimse rüyasında yüksek sesle ağladığını görürse bu rüya gören kişinin uyandıktan sonra da aynı şekilde ağlayacağına işaret eder. Aynı tabir rüyada feryat ederek ağladığını görmek içinde geçerlidir.

Rüyada Sessizce ve Gizlice Ağladığını Görmek

Bir kimse rüyasında sessizce ve gizlice ağladığını görürse bu rüya gören kişinin daha önceden yaptığı hata ve günahlarından pişmanlık duyacağına bu pişmanlıklardan dolayı ağladığına işaret eder.

Rüyada Ağladığını Ama Gözünden Yaş Akmadığını Görmek

Bir kimse rüyasında uzun bir süre ağladığını ama gözünden tek bir damla yaş akmadığını görürse bu rüya hayra yorulmaz. Rüyayı gören kişinin beklentileri karşılanmaz, isteklerini yerine getiremez.

Rüyada ağladıktan sonra rahatlamak

Gerçek yaşamınızda gün boyunca bastırılmış duygularınızı ve savunma mekanizmalarınızı görmezden gelmek, inkar etmek ya da bastırmak eğiliminde olduğunuzu gösterir ancak dengeye gelmek için bunların yanlış olduğunu simgeler ve bunları serbest bırakıp savunma mekanizmalarını tetikleyerek onlara karşı mücadele sonunda rahata ereceğine yorumlanır. Rüyadan ağlayarak uyanmak, rüya içinde rüya örneği olan bu durumda, sizin duygusal ve zihinsel yığılmayı atlatıp, aklını temizlemeyi başardığınız anlamına gelir. Rüyanızda ağlayarak uyanıyorsanız bu aynı zamanda kimselere açamadığınız gizli duygu ve düşünceler ile bastırılmış korkuların yüzeye çıkmaya başladığını, bunları gizlemeye devam ederseniz bir duygusal travmaya yaşayacağınızı, serbest bırakırsanız ( temsili olarak ağlarsanız ) rahatlayacağına yorumlanır.